Съдържание на статията
Алое
Това растение от сукулентния род е открито за първи път в страните от Южна Африка и Арабия. По време на пътуването на руския кораб до Южна Африка един от членовете на екипажа се зарази с неизвестна тропическа треска и трябваше да бъде оставен на брега. Буквално месец по-късно друг екип намери моряка на същото място ─ той изглеждаше много по-добре. Оказа се, че в джунглата той намери тропическо растение, което приличаше на храст и дъвчеше листата му (по-скоро от глад), след което забеляза, че здравето му започна значително да се подобрява. И така, според неофициални данни, алоето дойде в България.
В природата са известни повече от 200 различни вида алое, но най-разпространено у нас е алое дърво или агаве. По правило от листата му се получават два полезни продукта ─ сок и гел. Първият се използва по-често в медицината, вторият – в козметологията. Сокът от алое съдържа полезни микроелементи: манган, мед, калий, натрий, сяра, фосфор, хлор, бром, ванадий, желязо, йод, сребро, флуор, силиций, цинк и много други.
Полезни свойства:
- укрепва имунната система
- пречиства кръвта
- лекува заболявания на нервната, сърдечно-съдовата, храносмилателната и отделителната система
- има противовъзпалителен, бактерициден ефект
- лекува очни заболявания
- засилва секрецията на храносмилателните жлези
- нормализира нивата на холестерола
- ускорява заздравяването на рани и язви
- лекува заболявания в гинекологичната област
- облекчава възпалението от венците
Противопоказания
Сокът от алое не трябва да се използва при рак, възможни алергични реакции, маточно кървене и бременност (само с разрешение на лекуващия лекар).
Женшен
Това многогодишно растение от семейство Araliaceae расте предимно в планинските райони, като най-често се среща в Далечния изток, Китай, Тибет, Виетнам, Алтай и Сибир. Китай е признат за родно място на растението, а произношението на името му е заимствано от китайския език (въпреки че в оригинал женшенът е написан с две думи и се превежда като „коренът на живота“). Най-полезната част от женшена наистина е коренът, оформен като малка човешка фигура (в тази връзка женшенът понякога се превежда от същия китайски като „корен човек“).
Полезни свойства:
- има противовъзпалителен ефект
- засяга метаболизма на въглехидратите
- понижава нивата на кръвната захар
- подобрява визуалното представяне
- повишава издръжливостта на организма и неговата устойчивост на стрес, инфекции, промени във външните температури и др.
- изравнява кръвното налягане при хипотония
- понижава нивата на холестерола
- активира надбъбречната функция
- стимулира кръвообращението в мозъка
- ускорява метаболизма на мазнините
- Подпомага бързото зарастване на рани и язви
Противопоказания
В случай на самолечение с неконтролиран прием на лекарства, съдържащи женшен, здравословното състояние може да се влоши до фатално отравяне, така че е по-добре да се консултирате с лекар преди да го приемете. Женшенът е напълно противопоказан при развитие на остри инфекциозни заболявания, високо кръвно налягане, бременност.
Сибирски женшен – Елеутерокок
В природата има около 30 различни вида Eleutherococcus, но само един се използва в медицината – Eleutherococcus senticosus. Този вид е храст с разклонени, бодливи стволове (стволовете на растенията могат да достигнат 4 метра височина) и плодове под формата на черни плодове. Eleutherococcus принадлежи към семейство Araliaceae, подобно на женшена, и съответно има свойства, подобни на него. Поради тази причина често се използва при преумора като тонизиращо средство. Между другото, елеутерококът е включен в класическия състав на руската напитка „Байкал“.
Полезни свойства:
- тонизира
- повишава ефективността
- облекчава хроничната умора
- регулира нервната система
- помага за понижаване нивата на кръвната захар
- помага в превенцията на рака
- има успокояващ ефект върху очите, влияе благоприятно на зрението като цяло
- подобрява апетита
- повишава устойчивостта на организма към инфекциозни заболявания
- помага при радиация и отравяне
- допринася за лечението на стоматит и други заболявания на устната кухина
- полезни за възстановяване на менструалния цикъл и безплодие
- повишава мъжката сексуална активност
Противопоказания
Eleutherococcus не се препоръчва за употреба при хронично безсъние, високо кръвно налягане, треска, бременност, повишена нервна възбудимост, както и деца под 12 години.
Градински чай
Салвията (латинското наименование на салвията) е голям род храсти. Между другото, що се отнася до оригиналното име на салвията, то идва от латинската дума salvere (от латински „да бъдеш здрав“). Описанията на употребата на това растение са останали в записите на много гръцки и римски лекари. По-специално Хипократ нарича салвията „свещена билка“.
В света са регистрирани около 700 вида салвия. Въпреки това, за медицински цели, на теория, само 100 от тях се използват, но на практика, известни с лечебните си свойства на градински чай, само 2 – ливаден градински чай (див) и медицински градински чай (специално отглеждани в градини и овощни градини). За лечение се използват предимно листа от градински чай: от тях се приготвят отвари, тинктури, масла и мехлеми. Пресните листа от градински чай се използват само външно. Листата съдържат витамини, фитонциди, етерични масла, алкалоиди, флавоноиди, органични киселини, смолисти и дъбилни вещества, естествени антиоксиданти.
Полезни свойства:
- помага при лечение на кожни заболявания, външни рани, язви, тумори
- има противовъзпалителни свойства
- има общо укрепващо действие върху организма
- ограничава изпотяването
- помага при диария
- допринася за предотвратяване на артрит и лечение на измръзване
- има антисептично и спазмолитично действие
- ефективен при профилактика и лечение на диабет и женски заболявания
- помага за подобряване на паметта
- действа укрепващо на косата (забавя процеса на оплешивяване при мъжете)
Противопоказания
Жените не трябва да използват градински чай по време на кърмене, тъй като помага за намаляване на лактацията (но когато дойде време да отбиете бебето от кърмата, градинският чай, напротив, ще бъде полезен)
Гинко Билоба
Основните места на произход на гинко билоба са Япония и Югоизточна Азия. Той е съществувал на нашата земя през мезозойската ера. Гинко билоба отдавна е един от основните препарати на азиатската медицина, а днес успешно се използва както на Запад, така и в Русия като средство за подобряване на паметта и удължаване на младостта. Съставът на екстракта от листата на гинко билоба включва повече от 40 биологично активни съединения. Това растение също има свои собствени уникални компоненти ─ билобалиди и гинколиди (на които дължи необичайното си име) и именно те до голяма степен определят неговата специална фармакологична активност.
Полезни свойства на Гинко Билоба:
- стимулира умствената дейност
- подобрява концентрацията, умствената яснота и паметта
- забавя развитието на сенилна деменция и процесите на стареене на мозъка
- облекчава световъртеж и главоболие
- бори се с депресията
- стимулира отзивчивостта и производителността
- елиминира чувството на безпокойство, тревожност и раздразнителност
- стимулира либидото
- подобрява съня
Противопоказания
Жените не трябва да използват екстракт от гинко билоба по време на бременност.
Източник: Здравен портал Zdrave.biz