Едно от най-красивите кукерски шествия в Югозападна България прикова вниманието на хиляди българи
Карлос Насар – българският щангист, който прославя България по цял свят бе сред публиката
ълнуващ кукерски карнавал оживи село Елешница на първия ден на Великден, събирайки хиляди жители и гости за едно незабравимо празненство.
С традиционни обреди, карнавални маски и облекла, тъпани, музика и танци, кукерите прогониха злите духове от старата година, за да е плодотворна новата.
Съдържание на статията
Единствено по рода си:
Село Елешница в община Разлог се отличава с уникалната си традиция да организира кукерски фестивал на Великден. Тази практика е рядко срещана в Югозападна България, превръщайки карнавала в Елешница в едно от най-атрактивните културни събития в региона.
Шествие на красотата и традициите:
Хиляди зрители се събраха, за да наблюдават колоритното шествие, в което участваха кукерски групи от трите махали в селото: Плаж махала, Гуджилец и Средна махала.
Всеки участник се е старал да представи най-красивите си носии, най-хубавите си костюми и най-интересните си сценки, превръщайки шествието в истинско пиршество за сетивата.
Символ на пролетта и възраждането:
Кукерският карнавал в Елешница не е просто забавление, а е дълбоко символичен ритуал, свързан с пролетното пробуждане на природата и възкресението на доброто у хората.
Според местните жители, провеждането на карнавала на Великден е знак за вяра и надежда за сполука, здраве и плодородие.
Години на подготовка:
Подготовката за кукерския карнавал в Елешница започва месеци преди Великден. Кукерите се готвят с търпение и ентусиазъм, сътворявайки уникални костюми от кожи, оценени по дългия и гладък косъм.
Възрожден обичай:
Традицията на кукерския карнавал в Елешница е от незапомнени времена. Прекъсната е за известно време преди промените през 1989 г., но е възродена с нова сила, за да се превърне в емблематично събитие за селото.
Женско участие:
Едно от нещата, които правят кукерския карнавал в Елешница уникален, е активното участие на жените. Докато в много други кукерски групи в България жените не са допускани, в Елешница те са равноправни участници в ритуала, допринасяйки за неговата красота и автентичност.
Награди за най-добрите:
В края на карнавала се проведе празничен концерт, на който бяха раздадени различни награди за колективни и индивидуални отличия.
Призове бяха връчени за най-атрактивна група, за най-многобройна група, за най-възрастен и най-малък кукер, за най-добра мъжка народна носия и за най-добра женска носия.
Елешница – дом на живи традиции:
Кукерският карнавал в Елешница е ярко свидетелство за богатата култура и живите традиции на селото.
Това е събитие, което обединява поколения, съхранява автентични практики и допринася за опазването на културното наследство на България.
Карлос Насар (в дясно) с кукер и приятел – снимка: Atanas Litkov