Shumen Fortress

Крепостта (известна в Шумен и като Старият град) се намира в Шуменското плато, край град Шумен. От три страни хълмът е абсолютно непристъпен, а стените на укреплението – изключително високи. Крепостта е сред най-запазените до съвременността в България. Едно от историческите съкровища на Североизтока.

Върху скалист хълм, на около 3 км западно от съвременния град Шумен, в местността Хисарлъка, се издига величествената Шуменска крепост. Тази древна крепост, защитена от три страни с непристъпни склонове и здрави стени, е сравнима по своето разположение с други важни български крепости като тези в Търново, Червен и Ловеч. Благодарение на своето стратегическо местоположение, Шуменската крепост играе ключова роля сред останалите укрепления на платото през всички исторически епохи.

Археологически проучвания и исторически контекст

Археологическите проучвания, започнали през 1957 г. под ръководството на Вера Антонова и продължили близо 30 години, разкриват богатата история на това място. Те доказват съществуването на значително укрепено поселение още през тракийско време (V–II в. пр.Хр.). По-късно, през римската епоха (II–IV в.), укреплението се превръща в доминираща крепост на пътя Византион – Одесос. При управлението на император Юстиниан I (V–VI в.) крепостта израства до важна твърдина, защитаваща подстъпите към Стара планина. След кратко прекъсване, животът тук е възстановен и през ранното средновековие (VIII–X в.), когато укреплението отново придобива своите стратегически функции.

Късното средновековие: Златният век на Шуменската крепост

Най-значимият период от историческото развитие на Шуменската крепост е късното средновековие (XII–XIV в.), когато тя се превръща в един от най-важните градски центрове на Второто българско царство. Според последните проучвания, крепостта е изпълнявала функции, близки до тези на столичните центрове. Тогава се изгражда засилената фортификация на града, включваща външно укрепление със сложна система от три крепостни стени и малко вътрешно укрепление – цитадела.

ОЩЕ НЕЩО ЛЮБОПИТНО:  Интересни факти за брака, които едва ли знаете!

Вътрешният град, заключен между стените, е плътно застроен. Няколко главни улици, достигащи ширина 2,50 м, водят от входовете на крепостта към цитаделата, църквите, водоемите и малките площади. От тях тръгват по-тесни улички (27 на брой), които достигат до всички сгради. Градоустройството е подчинено на ограничената площ и е съобразено с оформените шест квартала, в района на които се намират и шест християнски храма. Извън крепостните стени са издигнати още четири църкви, които също са богато декорирани с изящно изработени архитектурни детайли – колони, капители, корнизи и фризове.

През Второто българско царство градът израства като икономически и производствен център, което се потвърждава от многобройния и разнообразен материал, открит в процеса на дългогодишните проучвания. Шуменската крепост е един от значимите центрове не само в стратегическо, но и в икономическо и културно отношение, което й отрежда достойно място в историческото развитие на европейския югоизток през всички исторически епохи.

Падение и наследство

Крепостта е превзета от войските на Али паша през 1388 г., а окончателно е унищожена през 1444 г. при сблъсъка на турския гарнизон, който я охранява, с кръстоносците на Владислав III Ягело. От този момент нататък животът продължава само в низината под крепостта, където се намира и съвременният град Шумен.

Днес Шуменската крепост е символ на славното минало на региона и свидетелство за неговото значение през вековете. Тя продължава да привлича туристи и изследователи, които се стремят да разгадаят тайните на тази древна и величествена крепост.