Късноантична римска крепост и укрепено селище Цари Мали Град – село Белчин
Мястото, в което днес, ние, екипът на SharenaCherga.com ще Ви отведем, е именно Цари Мали Град – място, намиращо се в близост до град София, както и до град Самоков, място, перфектно за еднодневно посещение.
Праисторическите ни артефакти и документирани археологически структури са ограничени по брой и с малък формат, но интересни по съдържание. Акцент за обекта са тракийските култови ями, представени чрез обемен макет, информационни табла и оригинални находки от светилището и района.
Друг интересен акцент в експозицията са каменени балвани (мегалитни измервателни уреди), по които древните са проследявани календарните цикли и съзвездията.
Крепостта е построена през четвърти век, по време на късната Римска империя, като впечатлява със своята огромна площ – около 14 декара. .
Преди да Ви разкажем с подробности за Цари Мали Град, то имайте предвид работното време! В седмицата през лятото комплексът почита понеделник, а в зимно време понеделник и вторник. Пишем всичко това, за да не се получи така, ча тръгнете от много далеч, и да се разочаровате, виждайки затворени порти на комплекса.
По-долу в публикацията ще видите видео, на кадрите на които се вижда крепостта от всички страни!
Не пропускайте да се абонирате за канала в YouTube – просто потърсете Sharena Cherga и знаете – камбанката!
И така, цената на билети за посетители е както следва:
За ученици и пенсионери – 4 лв.
За възрастни – 7 лв.
Хора с увреждания и деца под 6 години – безплатно
Ученици и пенсионери – 2 лв.
В цената е включено посещение на Цари Мали Град и Етнографски комплекс.
В близост до комплекса има страхотна еко пътека, която силно препоръчваме да преминете! Много е стръмна, затова внимавайте с обувките!
След като слезнете от едната страна ще се озовете в едно българско село, което ще Ви впечатли с чистота, зеленина, подреденост! Село, което е ПЕРФЕКТНОТО, поне според нас, село, което е наистина прелестно.
Става въпрос за село Белчин, на което специално искаме да отправим поздрави към управата за добре свършената работа!
Относно Цари Мали Град – Уникално място, на което можете да ползвате слушалки, защото заедно с билета получавате аудио гид. В подножието на хълма има каса и можете да се изкачите с асансьора до горе, като това не влиза в цената на билета, а се заплаща допълнително.
Самият комплекс е прекрасен. Има места за сядане, кошчета и добре поддържани зелени пространства. С две думи още от входа разбираш, че си заслужава подобно място да има вход. В кулите на комплекса има музейни експозиции.
Добре организирана и представена част от българската история и историята на народите преди нас. Достъпна за всеки информация, добре подбрани експонати в изложбената част. Комплексът около крепостта предлага много и различни възможности за да се прекара приятен ден сред природата и да се научи още нещо за богатото минало на страната.
Християнският комплекс също ще Ви впечатли.
Великото преселение на народите е епоха на сътресение на верска основа, на нивелиране на народности и вярвания в светлината на нова, универсална монотеистична религия – християнството. През 311 година със Сердикийския едикт римският император Галерий реабилитира християнството, а през 313 година с Миланския едикт император Константин Велики утвърждава християнството като официална имперска религия, която регламентира религиозния живот и в провинция Вътрешна Дакия (Dacia Mediteranea) със столица Сердика (София). За силно религиозна ангажираност на хълма „Св. Спас“ през този период говори разкритият християнски култов комплекс. Той е разположен непосредствено северно от портата на крепостта. На това място почти до ден днешен белчинци празнуват Спасовден, т.е. празникът Възнесение Христово. До 60-те г. на ХХ в. тук е имало оброчен кръст, поставен под вековен дъб. При направените през 2007 г. проучвания на крепостта, непосредствено пред централния и вход бяха открити останките от три храма, изграждани през вековете буквално върху останките на предходните (виж графиката). На любопитна находка се попадна в северния пастофории (помещение) на базиликата от VI в. Там бе разкрит баптистерий (от лат.: baptisterium). В раннохристиянската архитектура той представлява кръщелня, помещение в църквата или пристройка към нея, където в първите векове от признаването на християнството се извършвал ритуалът на свето кръщение на възрастни. В кръщелнята се намира писцина (басейн). Тук тя е изградена в абсидата на северния пастофорий. Има форма на кръст, а на дъното отвор за източване на водата. Девет века по-късно, през втората половина на XV в., върху руините на базиликата е построена късносредновековна църква. Изпозван е материалът от поранната базилика, но градежът вече е със спойка на кал. Църквата е еднокорабна, едноабсидна и е била полувкопана в склона от юг. Показателно е времето за изграждането на църквата „Възнесение Христово“- именно след средата на ХV в. В „Рилската повест” на Владислав Граматик, в разказа за пренасяне мощите на Св. Иван Рилски от Търново до Рилския манастир се споменава името на презвитер Йоан от с. Белчин. Това е единственото духовно лице записано с мястото от където идва. Очевидно за това, че той е направил нещо много знаменателно и важно, а какво по-значимо деяние е това да построи храм, който да посрещне мощите на светеца по пътя му към Рилската Света обител?
Помислено е и за най-малките – има и атракциони, които грабват вниманието и на хлапетата. Мостът, по който сме почти сигурни, че ще стигнете до самата крепост, също е страхотен! Не само за малките, но и за големите!
Въобще, екипът на www.SharenaCherga.com смятаме, че това е едно от топ местата в Югозапада, което трябва да посетите!
Ако се интересувате от древността, то можете да посетите и: Хисарлъка, Крепост „Чуката“ – Зелен дол, Крепост Цепина.