Изключително любопитни факти за забележителностите в България
Изключително любопитни факти за български забележителности се опитахме да съберем за вас, защото в България определено има много красиви места и неща. Човек трябва да оценява красотите на родината си и да предаде тази обич и на децата си. Така, че с приятното е добре да съчетаем и полезното. Затова ето и няколко факта за различни забележителности у нас, които биха ви заинтригували.
Дунав мост се намира в Русе. Едва ли има българин, който да не знае за моста свързващ ни с Румъния по сушата. Тук обаче става въпрос за Дунав мост 2, който е най-дългия по поречието на реката. Дължината му е цели близо 1800 метра. Въпреки, че река Дунав е изключително пълноводна и дълга, по нея няма по-дълъг мост. Реката извира от планината Шварцвалд и устието й се намира в Румъния.
Всеки знае прословутата Деветашка пещера в България. За нея няма да ви разказваме, колко е красива и атрактивна, а ще ви учудим с факта, че някога е била използвана за хранилище на петрол.
Сега от планината и Балкана се пренасяме към родното море. Навярно знаете за фарът в Шабла, няма как иначе. Този фар е единственият у нас боядисан в два цвята. Той е в бяло и червено и е много красива гледка, ако не сте го виждали досега. Той освен цветен е и най-старият действащ на Балканите. Разполага се в най-източната точка на нос Шабла и е навигация за множество кораби в Черно море.
Сред изключително любопитни факти за родните забележителности е и факта, че камбаните на столичния храм „Свети Александър Невски“ могат да се чуят в радиус от над 15 километра. Това горе-долу стига чак до днешна Враня, което е забележително само по себе си.
В България има много защитени местности и природни паркове. Никоя от тях, обаче не съдържа в себе си населени места, като градове и села. Това, обаче не важи за Природния парк „Странджа“. В неговия район се разполагат цели 2 града и около 19 села. И все пак този парк си остава все така красив и девствен, и се посещава от хиляди туристи целогодишно.
И сега малко познат любопитен факт сред изключително любопитни факти за забележителности в града под Тепетата – Пловдив. Католическия храм там „Свети Лудвиг“ помещава саркофага на съпругата на цар Фердинанд – княгиня Мария Луиза.
Бачковския манастир, край Пловдив е известен не с друго, а с производството на прословутата си Джинджифилова ракия. Тук дръвчетата от джинджифил са пренесени от монасите преди години от Кавказ. От тогава те са култивирани и ракията става запазена марка на светата обител. Все пак монасите са прословути експерти за питиета и ястия, така че трябва да се доверим на вкуса им.
И сега от Бачковския се пренасяме в Троянския манастир. Тук отново става въпрос за производство на ракия, но този път сливова. Само, че не каква да е сливова ракия, а такава по специална рецепта с билки, като планинска чубрица, риган и жълт кантарион. Освен сливова ракия, монасите там правят и билкова. Тя съдържа над 40 билки и е по-скоро с лечебни свойства.
В Старопрестолната столица Велики Преслав освен руини с историческа стойност, може да видите и истински антични графити. Вероятно те са предшественици на днешните графити, защото са издялани в каменната стена. Много са интересни и имат табло, което ги разяснява дори, така че не пречи да отскочите да ги видите!
Изключително любопитни факти за българските забележителности има още доста. Но все пак се надяваме, че с тези събудихме любопитството ви да отидете и да видите, за какво става въпрос на място. Все пак пътуването е любопитство и изключително любопитни факти за него винаги са добре дошли, за отявлените авантюристи.